Հաշվետու տարում ՀՀ առողջապահական եվ աշխատանքի տեսչական մարմինն (ԱԱՏՄ) անցկացրել է ավելի քան 3600 ստուգում՝ կենտրոնանալով ոչ միայն խախտումների հայտնաբերման, այլև դրանց հետևողական վերացման վրա։
Դրա մասին փետրվարի 12-ին մամուլի ասուլիսում հայտարարել է ԱԱՏՄ ղեկավար Սլավիկ Սարգսյանը՝ ներկայացնելով գերատեսչության աշխատանքի արդյունքները։
Ըստ նրա՝ տարվա ընթացքում իրականացվել է 3603 վերահսկման միջոցառումներ, դրանց թվում՝ ստուգումներ, կրկնակի ստուգումներ և վարչական վարույթներ։ Մասնավորապես, անցկացվել է 1189 ստուգում, որից 859-ը՝ հաստատված ծրագրի շրջանակում, 314-ը՝ կրկնակի ստուգումներ, իսկ 16-ը՝ ոչ պլանային, որոնք անցկացվել են անհրաժեշտության դեպքում։ Հայտնաբերված խախտումների հիման վրա տրվել է դրանց վերացման 454 հրաման, որից 40-ը՝ կրկնակի ստուգումների շրջանակում։
Սարգսյանը պարզաբանել է, որ կրկնակի ստուգումներ են անցկացվում՝ գնահատելու համար՝ արդյոք ավելի վաղ արձանագրված խախտումները շտկվել են։ Նշված 314 դեպքերից ստուգումները ցույց են տվել, որ միայն 40 խախտում է շտկվել, ինչի արդյունքում վերստին արձակվել են հրամաններ՝ դրանց կատարման վերահսկողության ահպանմամբ։
Նախատեսված գործողություններից բացի, տեսչական մարմինը կատարել է զգալի քանակությամբ չնախատեսված աշխատանքներ։ Հարուցվել է ընդհանուր առմամբ 2414 վարչական վարույթ, որոնցից 835-ը՝ քաղաքացիների բողոքների և դիմումների հիման վրա, իսկ 1579-ը՝ մարմնի սեփական նախաձեռնությամբ, դրանց թվում՝ 175-ը՝ ավելի վաղ տրված հրամանների կատարումը ստուգելու նպատակով։ Այդ վարչական վարույթներից հետո արձակվել է ևս 450 հրաման, իսկ 1741 վարույթ դադարեցվել է։
Մարմնի ղեկավարը շեշտել է, որ վարույթների դադարեցումը չի նշանակում խախտումների բացակայություն։ Որոշ դեպքերում օբյեկտիվորեն անհնար է հրաման արձակել, օրինակ, երբ աշխատանքային հարաբերություններն արդեն դադարեցվել են, կամ խախտումն այնպիսի բնույթի էր, որը հետադարձ ուժով չի կարող շտկվել՝ ինչպես օրինակ՝ նախկին աշխատանքային պայմանագրի բացակայության կամ նախնական բժշկական զննումը ժամանակին չանցկացնելու դեպքերում։
Հաշվետու ժամանակահատվածում ընդունվել է 2042 վարչական որոշում՝ տուգանք նշանակելու և 521 նախազգուշացում կիրառելու վերաբերյալ։ Միաժամանակ, տեսչական մարմնի ղեկավարությունն այցելություններ է կատարել կազմակերպություններ, որտեղ համագործակցային մթնոլորտում քննարկվել են ստուգման արդյունքները, բացահայտված խնդիրները և հնարավոր լուծումները։
Անդրադառնալով 2026 թվականի ծրագրերի թեմային՝ Սարգսյանն ասել է, որ 790 տնտեսվարող սուբյեկտների համար հաստատվել է 817 պլանային ստուգում։ Այդ ցանկն արդեն հրապարակվել է մարմնի պաշտոնական կայքում, և ցանկացած գործատու կարող է ստուգել՝ արդյոք իր կազմակերպությունը ներառվա՞ծ է ծրագրում։ Միաժամանակ նա նշել է, որ պլանային ցանկից բացակայությունը չի բացառում չպլանավորված ստուգումները, և որ տեսչական մարմնի համար առաջնահերթություններ կմնան կանխարգելիչ աշխատանքները, հետադարձ կապի ամրապնդումը և քաղաքացիների ու գործատուների շրջանում իրազեկվածության բարձրացումը։